אכילה מודעת

אכילה היא פעילות טבעית בריאה ומהנה שתפקידה לדאוג שנשאר אנרגתיים וגופנו יכיל את כל רכיבי התזונה לתפקודו. הבעיה שבחברה המערבית המאופיינת בשפע מזון ואובססיבית עם דיאטות, אכילה נעשית ללא תשומת לב, מושפעת מחברות המזון ומשרה רגשי אשמה.

מהי אכילה מודעת?

אכילה מודעת היא אכילה מתוך התכווננות (intention) לדאוג לעצמך ובשימת לב (attention) להנאה מהמזון ומההשפעות על הגוף. אכילה מודעת היא תשומת לב לאותות פנימיים וחיצוניים הגורמים לנו לאכול.
משמעות מודעות היא להיות נוכח ברגע העכשווי ואכילה מודעת משמעותה להיות מודע לתהליך האכילה. אכילה מודעת היא כלי לשפר התנהגויות אכילה, עידוד שמירת משקל, מניעת מחלות וכינון יחסים בריאים עם מזון.
אכילה מודעת היא חלק מ"מודעות כדרך חיים" ולא רק למזון ולאכילה, אלא לתחושות הגוף שלנו, למחשבות ורגשות המשפיעים בין השאר על האכילה שלנו. מודעות היא הכוח היחיד בתוכנו שיכול לשנות ולעקור משורש דפוסים חוזרים ונשנים ולא רצויים של מחשבות, רגשות והתנהגויות.
רוב ההרגלים שלנו המובילים לאכילת יתר הם התנהגויות חסרות מודעות שאנשים חוזרים עליהן במשך שנים ואינם שמים לב אליהן. תהליך לימוד מודעות מאפשר לאדם להתעורר ולהיות מודע מה הוא עושה. רק כשאתה מודע תשנה את פעולותיך.
עקרונות האכילה המודעת כוללים להיות מודע וערני להכנת המזון ולפעולת האכילה, להכיר בהעדפות המזון שלנו ובתגובות שלנו למזון ( אוהבים/ לא אוהבים/ ניטראלים) באופן בלתי שיפוטי, לזהות ולכבד רמזים של רעב ושובע גופניים להנחות אותנו מתי להתחיל ומתי להפסיק אכילה, לבחור מזון מזין ומהנה ( להשתמש בכל חושינו בבחירה) ולהשתמש בתובנה בהחלטות האכילה שלנו.
מודעות אינה דורשת ממך לעשות שינוי במה אתה אוכל או כמה אתה אוכל, השינוי באכילה יתרחש באופן טבעי ככל שהמודעות תתגבר. אם תדבק במודעות, הקסם יתרחש ותחוש שהבחירות שלך מה לאכול וכמה לאכול, היחס לפעילות גופנית ודימוי הגוף שלך הולכים והופכים חופשיים ובריאים יותר.
אכילה מודעת אינה רק "לאכול לאט ללא הפרעות" אלא כוללת את כל תהליך האכילה:
* תשומת לב לרמזים הפיזיים והרגשיים שלך
* הכרה של הטריגרים לאכילה שלך לא מתוך רעב
* לימוד ההענות לצרכיך לא דרך מזון
* בחירת מזון מזין אך גם מהנה
* אכילה לסיפוק ושובע
* להשתוקק לחיים נפלאים ולא לאוכל
כיצד אכילה מודעת תעזור לכם עם בעיות האכילה?
אם אתם נאבקים עם האוכל, אתם לרוב מגיבים באופן לא מודע לטריגרים מחשבות ורגשות. כלומר, אתם חוזרים שוב ושוב על אותם פעולות שאתם מרגישים שאינכם יכולים לשנות.
מודעות מגבירה את תשומת הלב שלכם לדגמי האכילה שלכם ללא שיפוטיות ומאפשרת לכם מרווח זמן בין הטריגר לאכילה ופעולת האכילה.
כל פעם שאתם מרגישים רעבים ועוצרים לשאול "האם אני רעב" אתם בוחנים את רגשותיכם ומחשבותיכם. התגובה הופכת מאוטומטית לתגובה מחושבת.