נעים להכיר...

שמי ד"ר חדוה בן משה ואני דיאטנית קלינית מוסמכת. הנני בוגרת 2 תארים ראשונים - אחד בביולוגיה (אוניברסיטה העברית, ירושלים) והשני בתזונה (אוניברסיטת פרטוריה, דרום אפריקה), תואר שני במיקרוביולוגיה (אוניברסיטת ויטסווטרסאנד, דרום אפריקה) ותואר שלישי בלימודי מגדר (אוניברסיטת בר אילן). ברצוני להציע את עזרתי ראשית בכובעי המקצועי, כדיאטנית, מומחית לתזונה רפואית וטבעית שהתמחתה בנוסף בקורסים מקצועיים כמו תזונת ספורט, הפרעות אכילה, תהליכי שינוי, מדריכת סכרת, הנחיית קבוצות ואימון אישי. שנית, מתוך ניסיוני האישי בהתמודדות עם המשקל העודף.

לפני כעשרים וחמש שנה, בחרתי ללמוד את המקצוע מתוך מצוקה אישית. מאז ומתמיד הייתי מלאה, אך אחרי לידות הגעתי למשקל של 100 ק"ג, ניסיתי את כל הדיאטות, עליתי וירדתי בלי סוף, בדיוק כמו מטופלי. חוויתי בחיי אינספור דיאטות, ובהן גם דיאטות קיצוניות שבסופן מצאתי את עצמי רזה לתקופות שהיו כל כך קצרות - עד שאפילו לא הספקתי ליהנות מהן.

מאבקי האישי במשקל, גרם לי להימשך לנושא התזונה, ובתקופה שבה שהיתי עם משפחתי בדרום אפריקה למדתי תזונה. הוסמכתי כדיאטנית קלינית על ידי משרד הבריאות בארץ והתחלתי לעבוד במקצוע. הכרתי את עולם התזונה הנכונה, דקלמתי קלוריות, אבל הקילוגרמים המיותרים עדיין לא נטשו אותי. נשארתי שמנה! הבנתי שידע בתזונה אינו מספיק כדי לגרום לי לרזות, וכי בנוסף אני זקוקה לכלים של שינוי. כלים שיגרמו לשינוי אצלי וגם אצל מטופליי.

הכי מצחיק ועצוב כשהתחלתי לעבוד באחד מבתי החולים בארץ וכבר ידעתי כל מה שצריכה דיאטנית לדעת, אך עדיין הייתי שמנה. בבית החולים, אמר לי אחד המאושפזים אחרי אירוע לב, משפט שנצרב בנפשי ונאמר בפליאה ובלגלוג: " את מתיימרת להיות דיאטנית? כיצד את בעצמך לא מיישמת את עקרונות המקצוע?" ואכן הוא צדק. ידעתי הכול באופן תיאורטי ולא ידעתי ליישם.

נשמע מוכר?

עברו שנים רבות עד שהבנתי מה עובד. רמז: "לא עוד דיאטה". מומלץ להיפרד מהמילה דיאטה. כיום אני שומרת על משקל גוף תקין בתנודות קטנות מאד וטבעיות, עוסקת בספורט וחיה בשמחה והנאה ממזון ללא רגשות אשמה ובושה.

אני מלווה את מטופליי במסע לשינוי אורח חיים. זהו מסע אישי בו אני אמנם מעבירה את הידע התזונתי, אך משלבת כלים המאפשרים שינוי הראש וניהול הרגשות הקשורים לאכילה.

אני מאמינה בכל ליבי שזוהי הדרך הנכונה לרדת במשקל ולשנות התנהגות אכילה וחשה סיפוק עמוק ותחושת שליחות בעבודתי.

אשמח לעזור לכל אחד שירצה לעשות עבודה אמתית ופנימית.